Reklama

Polecamy
Brytyjski czarny guzik z tworzywa (mielonego rogu) oficerski Brygady Strzelców

Brytyjski czarny guzik z tworzywa (mielonego rogu) oficerski Brygady Strzelców

     W Bibliotece Ministerstwa Wojny znajduje się rękopis książki Clothing of the Infantry 1767–1802, opisujący guziki dla oficerów piechoty jako „płaskie pozłacane, zawierające wzór trąbki w górę oraz koroną nad nią”. Dla innych stopni w brygadzie prawie z pewnością przeznaczono guziki wytwarzane ze stopu cyny z ołowiem (pewter).

     Brygada rozpoczęła istnienie od pułku strzelców. Sformowany w styczniu 1800 roku jako Eksperymentalny Korpus Strzelców dla pozyskania strzelców wyborowych, zwiadowców oraz doskonale wyćwiczonych żołnierzy do walki, wkrótce został przemianowany w regularną jednostkę jako 95. Pułk Pieszy (Strzelców). W 1816 ponownie zmieniono nazwę na Brygadę Strzelców. Jednostka wyróżniała się, gdyż jako pierwsza w armii brytyjskiej używała zielonych mundurów zamiast standardowych dla piechoty – czerwonych.

     Od 1832 oficerowie otrzymali płasko-wypukłe czarne metalowe guziki  opatrzone nad koroną napisem RIFLE BRIGADE.

     Od 1881 do 1928 czarne guziki nosili żołnierze niższych stopni opatrzone wzorem trąbki sygnałowej z łukowato wklęśniętymi sznurami oraz koroną.

     Według Howarda Ripley żołnierze Brygady od 1968 noszą czarne guziki wytworzone z rogu.
     Historia The Rifle Brigade (Prince Consort’s Own) jest długa i ciekawa, ale chyba nie jest tu miejsce na jej opisywanie.

     Nasze dwa guziki są wytworzone z czarnego tworzywa (mielonego rogu). Guzik na gładkich powierzchniach nie ma połyskliwości, charakterystycznej dla innych brytyjskich guzików z czarnego tworzywa. Na boku guzików widać cieniutkie linie technologiczne powstałe w czasie prasowania w formie. Guzik przeznaczony dla oficerów.

    Awers: dwa półwieńce przepasane na dole kokardką. Każdy z półwieńców składa się z trzech pojedynczych liści dębu czerwonego lub stylizowanych liści ostu. Nad trzecim liściem są dwa zrównoleglone, spośród których wychodzi kwiat ostu na szypułce. W centrum  sygnałówka ze sznurami związanymi na górze w trójlistną kokardkę. Powyżej – korona z dwoma kolistymi kabłąkami zbiegającymi się w dół pod symbolem krzyża kawalerów. Pole guzika jest ryflowane; nie wiadomo, czy ma to znaczenie heraldyczne, czy ozdobne. Jeżeli tak, należałoby odczytać, że symbole umieszczono na niebieskim tle. Guzik zakończony wyraźnym, wysokim obrzeżem.

Rewers płaski. Wokół mosiężnego ucha typu Ω biegnie cienkie wypukłe obrzeże, wewnątrz jego pola kolejne, niezamierzone, technologiczne.
Średnica 24,97 mm. H = 6,72 mm.
                                                                        Józef Wąsiewski
 Kraj: Wielka Brytania Materiał: tworzywo; róg mielony Wysokość: 6,72 mm Producent: Wlk. Brytania
Waga: b.d Średnica: 24,97 mm Data: b.d Przeznaczenie: guzik mundurowy ofic erski