Reklama

Polecamy
Guzik szklany, płasko-wypukły z metalowym obrzeżem oraz rewersem

Guzik szklany, płasko-wypukły z metalowym obrzeżem oraz rewersem

     Wiek XIX zapewnia miłośnikom guzików niezwykłe mnóstwo przeżyć badawczych, zarówno wielkich trudności w doprecyzowaniach jak również z zasady w naszym wypadku niesamowitych wrażeń estetycznych. Bez wielkiej przesady można nie tylko stwierdzić, ale i przekonać się naocznie, że większość guzików cywilnych to doprawdy znakomite miniaturowe dzieła sztuki.

     Niezwykle trudno przychodzi ocenić różnicę w ostatecznym wykończeniu guzika realizowanego mechanicznie od takiego, na którym dekoracja jest wprowadzona podczas procesu kończenia produkcji. Detale w tej kwestii będą podejmowane przy innych, adekwatnych okazach.

     W wypadku prezentowania guzików stosować będziemy polskie nazewnictwo. Wydaje się, iż przytaczanie określeń stosowanych przez autorów amerykańskich lub angielskich stosowanych w ich literaturze do ich opisu mogłoby znacząco zaciemniać percepcję tekstu.

     Guzik szklany, płasko-wypukły z metalowym obrzeżem oraz rewersem. Damski, ozdobny, przeznaczony raczej dla wyjściowych cięższych strojów bogatszych pań.

     Awers: w mosiężnym, zdobnym pierścieniu łączącym części guzika znajduje się szklane, płasko-wypukłe zdobienie z pierścieniem technologicznym na brzegu, ułatwiającym montaż technologiczny elementów. Sposób dekoracji wskazuje na produkcję z pierwszych lat XX wieku. Polega ona na tym, że na lepką masę szklaną obsypano drobniutkimi opalizującymi ciemnobordowo fragmentami, na którą narzucono różnej wielkości drobiny opalizującego szkła (macicy perłowej) oraz kawałki szkła szarego. Całość została zamknięta szkłem przejrzystym, wklęsło-wypukłym z natryskanym dwubarwnym wzorem geometrycznym, jakby ciemnej barwy piasku pustyni, w centrum przechodzącej w czerń. Po ponownym rozgrzaniu całości do wnętrza dodano masy szklanej i ostatecznie uformowano ozdobę, prawdopodobnie wówczas tworząc na obrzeżu minimalny wspomniany pierścień technologiczny. Guzik odbija światło, dając interesujące refleksy.

     Szkło łączy wspomniany pierścień na obrzeżu, zaciśnięty na płaskim awersie stalowym, malowanym na czarno. Ucho typu Omega. W centralnej części rewersu bliżej obrzeża okrąg z wytłoczonych kropek. Brak cech producenta. Zadrapanie na powierzchni awersu.

Wymiary: Średnica 26,2 mm; waga 5,7 g.

 

    Kraj: Francja Materiał: b.d Wysokość: b.d Producent: b.d
Waga: b.d Średnica: b.d Data: b.d Przeznaczenie: b.d