Reklama

Polecamy
Guzik graczy w polo

Guzik graczy w polo

     Polo to gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny, których gracze dążą, używając długich kijów (1,2 – 1,4 m) zakończonych dwustronnym młotkiem nazywanych z angielska malletdem [ang.: mallet – młot] do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.

     Gra powstała w Azji Środkowej. Do Europy dotarła w XIX wieku za pośrednictwem wojsk brytyjskich stacjonujących w Indiach. Polo było dyscypliną olimpijską w latach: 1908, 1920, 1924 oraz 1936. Jest rodzajem sportu elitarnego uprawianego w Europie zachodniej, Ameryce Południowej i USA. Także w naszym kraju istnieje kilka klubów polo, dwa na obrzeżach Warszawy, dwa pod Poznaniem. W dniu 13 maja 2012 zorganizowano pierwszy pokaz tej gry na plaży miejskiej Gdyni. W tym roku 11 sierpnia 2013 we Śliwnikach pod Kaliszem otwarto nowy obiekt o oczywiście niepolskiej nazwie The Ivy Polo Club, który wygrał mistrz Polski –w ielkopolscy klubowicze z Sowińca.

     Celem gry jest wbicie do bramki rywala (szerokość 7,32 m) piłki, za pomocą młotka. W grze uczestniczą dwie drużyny, liczące po czterech zawodników, rozgrywające mecz konno. Boisko o wymiarach 275 m x 183 m jest zazwyczaj trawiaste. W polo można grać również na boiskach o zmniejszonych wymiarach 100 m x 50 m, wówczas nosi nazwwę  "arena polo", a gra się po 3 zawodników. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części trwających 7,5 minuty nazywanych  czakerami; na arenie polo grają po 6,5 minut. MCzęści meczu rozdzielają trzyminutowe przerwy, które wystarczają na zmianę konia. Zawodnik na mecz dysponuje zazwyczaj czterema końmi. Za każdym razem po wbiciu piłki do bramki, czyli zdobyciu ,,gola", zawodnicy zamieniają się połowami.

     Gra jest zarazem męcząca jak i urazowa; wykorzystuje się do niej najczęściej konie pełnej krwi angielskiej lub konie argentyńskie. W klubach sportowych konie rozgrywają tylko od 2 do 5 sezonów.

     Guzik gracza w polo. Miedziany; jednostajny. Przewidziany do stroju klubowego.
Awers: Wypukła, dobrze dopracowana sylwetka gracza galopującego po murawie z uniesionym młotkiem. Młotek połączono z wysokim obrzeżem rodzajem wypukłego trójkąta. Przed koniem toczy się się piłeczka. Linia horyzontu odcięta murawą, nad nią różnorodne krzewy symbolicznie przedstawione. Ponad nimi horyzont wyobrażony przez równoległe linie. Pole guzika zamyka wysokie obrzeże o okrągłym przekroju.
Rewers. W środkowej części pola rewersu napis kolisty wersalikami: LONDON BADGE & BUTTON CO po niewielkiej przerwie : MADE IN ENGLAND. Ucho miedziane typu Omega.
Średnica 20,24 mm. H = 4,9 mm. Waga: 4,4 g.
                                         Józef WąsiewskiKraj: Wielka Brytania Materiał: Miedź Wysokość: H = 4,9 mm Producent: London Badge & Button Company, Birmingham
Waga: 4,4 g Średnica: 20,24 mm Data: XX wiek Przeznaczenie: Guzik do stroju klubowego