Reklama

Polecamy
Spinka o symbolice masońskiej

Spinka o symbolice masońskiej

     Spinka do koszuli jest także elementem ubioru, podobnie jak  szpile w pradawnych kulturach  bądź rzymskie fibule.

     Otrzymałem  do opisu guzik, który okazał się  być spinką do mankietu koszuli. Ciekawostką dla mnie  jest to, że owa niekompletna spinka zawiera symbolikę masońską. Masonów czy jak kto woli iluminatów, nie brakowało na naszych ziemiach mniej więcej przed stu laty. Nie wiedziałem, że używali oni  nawet tak banalnych obiektów wyróżniających jak spinki.

     Symbolika masońska czerpała z wielu źródeł. Przeplatają się w niej wątki judaistyczne, chrześcijańskie i antyczne. Część nawiązuje do średniowiecznych narzędzi cechów mularskich, z których najbardziej charakterystyczne to: cyrkiel, kielnia, węgielnica, młot, dłuto, pion. Znakiem "firmowym" i uniwersalnym masonerii jest węgielnica (u dołu) i cyrkiel (u góry), najczęściej z wpisaną w środek literą G.

     W tym wypadku mamy więc niejako klasyka masońskiego. Grube, wypukłe obrzeże pola spinki opasuje wgłębione pole pokryte falistymi liniami. Na liniach widnieją resztki malowania. Główne symbole masońskie są nałożone na pole spinki. Mamy więc otwarty cyrkiel oraz węgielnicę przełożoną pomiędzy jego ramionami.

     Awers prawie kwadratowy. mosiężny, płaski; rewers z wypełniającą podkładką żelazną, silnie skorodowany. Widoczny duży owalny ślad  mocowania przetyczki spinki. Wymiary 15,68 x 15,92 mm.

     Za udostępnienie obiektu dziękuję Piotrowi Rybickiemu.

                                              Józef WąsiewskiKraj: b.d Materiał: mosiądz Wysokość: b.d Producent: nieznany
Waga: b.d Średnica: b.d Data: około początku XX wieku Przeznaczenie: spinka do mankietu koszuli